Historia

Planowane przedsięwzięcie jest odpowiedzią na postulaty środowiska pedagogów zajmujących się nauką gry na gitarze elektrycznej, aby powstała ogólnopolska impreza adresowana wyłącznie do dzieci i młodzieży do lat 18, integrująca i kształtująca artystycznie młodych gitarzystów elektrycznych. Pomimo swojej olbrzymiej popularności, gitara elektryczna do dzisiaj nie jest ujęta w programach nauczania realizowanych w Państwowych Szkołach Muzycznych (z wyjątkiem Akademii Muzycznych). Z tego względu w Polsce panuje olbrzymie zróżnicowanie w jakości, metodyce i formie prowadzenia nauki gry na tym instrumencie. W odróżnieniu od instrumentalistów kształcących się na gitarach klasycznych, dla gitary elektrycznej w Polsce brak jest jednolitego systemu oceniania, czy też określonych mierników jakości pracy pedagogów.

Rozwój umiejętności technicznych i artystycznej wrażliwości u młodych polskich gitarzystów elektrycznych (młodszych dzieci i i młodzieży do 18 roku życia) nie podlega obecnie zewnętrznej ocenie i nie istnieje żadna platforma wymiany doświadczeń, czy też konfrontacji posiadanych umiejętności. Młodzież obecnie bardzo często korzysta z serwisu You Tube i na podstawie oglądanych filmów z nagraniami gitarzystów czerpie swoją wiedzę i kształtuje gust muzyczny.
Przybiera na sile korzystanie przez młodych adeptów sztuki gitarowej z umieszczanych w serwisie You Tube instruktażowych filmów, wśród których wiele stanowi zdecydowanie negatywne przykłady złego, wręcz szkodzącego nauczania.

Bałtycki Festiwal Gitary Elektrycznej wychodzi naprzeciw temu zapotrzebowaniu poprzez utworzenie ogólnopolskiej (a docelowo także międzynarodowej) imprezy skierowanej wyłącznie do dzieci i młodzieży do lat 18-tu.

O festiwalu

Głównym celem festiwalu jest popularyzacja gry na gitarze elektrycznej oraz wykształcenie nawyku świadomej i krytycznej percepcji sztuki wśród dzieci i młodzieży.

Festiwal jest imprezą cykliczną - odbywa się każdego roku, w dniach 1-3 maja, na rozległym terenie malowniczo położonego ośrodka Rewita Mielno w Mielnie - Unieściu (adres: ul. Suriana 24, 76-032 Mielno-Unieście). Docelowo festiwal będzie miał charakter międzynarodowy - ma objąć swoim zasięgiem wszystkie kraje położone w basenie Morza Bałtyckiego (zgodnie z nazwą).

strona internetowa ośrodka: www.rewita.pl/mielno/

czeslaw zdrojewski

Dyrektor Festiwalu - Czesław Zdrojewski - pomysłodawca i inicjator powstania festiwalu. W latach 2014 – 2017 członek jury oraz wykładowca Bałtyckiego Festiwalu Gitary Elektrycznej. Posiada duże doświadczenie w prowadzeniu nauki gry na gitarze elektrycznej. Jego uczniowie odnoszą wiele sukcesów podczas różnego rodzaju konkursów i przeglądów gitarowych. Kwalifikacje: Licentiate of the London College of Music (Electric Guitar) University of West London, Electric Guitar Grade 8 in Music Teaching (London College of Music), Państwowa Szkoła Muzyczna II st.

W latach 2015 - 2017 był koordynatorem międzynarodowego projektu partnerstwa strategicznego pn. Rock Factory w ramach Programu Unii Europejskiej Erasmus+ Młodzież, w którym współpracował z Birmingham Music School z Wielkiej Brytanii. Wcześniej, w latach 2012 - 2014 uczestniczył w międzynarodowym (Holandia, Norwegia, Czechy, Turcja , Polska) projekcie muzycznym w ramach programu UE Grundtvig. Jako instruktor gitary elektrycznej od 2015 roku bierze udział w międzynarodowych warsztatach SummerBand, organizowanych we współpracy z DDMusikschule z Drezna (Niemcy).

Zakwaterowanie i wyżywienie

www.rewita.pl/mielno/

ul. Suriana 24 • 76-032 Mielno-Unieście
tel. +48 (94) 348 19 00 • gsm +48 692 484 606 • fax +48 (94) 348 19 10
tel. +48 (94) 348 18 70 • gsm +48 602 577 153
nr konta bankowego: Bank Pekao S.A. 64 1240 6292 1111 0010 3708 9400
rezerwacje: Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.

Bliskość morza, szerokie plaże, naturalne wydmy, bezpośredni dostęp do jeziora z własną przystanią żeglarską, czyste lasy, zdrowy klimat i kameralna atmosfera - to atuty ośrodka Rewita Mielno, który położony jest na mierzei Jamneńskiej w odległości zaledwie 250 m od Morza Bałtyckiego.

Na rozległym, 9-hektarowym, zalesionym terenie ośrodka znajdują się ciekawe tereny spacerowe i rekreacyjne z siłownią zewnętrzną oraz parking strzeżony. W bezpośrednim pobliżu przebiegają dwa międzynarodowe szlaki rowerowe: R10 i Bike the Baltic. Rewita Mielno posiada bezpośredni dostęp do jeziora Jamno z własną przystanią żeglarską i wypożyczalnią sprzętu pływającego oraz sportowo-rekreacyjnego. Teren ośrodka jest ogrodzony i bezpieczny, co szczególnie cenią sobie wypoczywające tu rodziny z dziećmi.

Bałtycki Festiwal Gitary Elektrycznej

Festiwal jest imprezą cykliczną - odbywa się każdego roku, w dniach 1-3 maja, na rozległym terenie malowniczo położonego ośrodka Rewita Mielno. Docelowo festiwal będzie miał charakter międzynarodowy - ma objąć swoim zasięgiem wszystkie kraje położone w basenie Morza Bałtyckiego (zgodnie z nazwą).

Kontakt

Ośrodek Rewita Mielno

ul. Suriana 24

76-032 Mielno-Unieście

Dojazd

© 2017 Bałtycki Festiwal Gitary Elektrycznej

Projektowanie i tworzenie stron internetowych Koszalin